15 травня, вся країна відзначає Міжнародний день сім’ї – день наших з Вами родин. Метою якого є звернути увагу суспільства на важливість сім’ї та проблеми, які часто виникають в сім’ях. Свято відзначають щорічно з 1994 року.
Святкування Дня сім’ї було затверджено резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 20 вересня 1993 року. ООН розглядає сім’ю як основу суспільства: якщо не поважати права однієї сім’ї, під загрозою опиниться все суспільство.
Сім´я, увібравши в себе історичний досвід всіх попередніх поколінь, завжди була і залишається осередком збереження духовних і культурних традицій нації. Весь світ знає, якою талановитою, працелюбною, духовно багатою є українська нація. Ці високі якості закладаються саме в сім´ї, де дитина отримує перші уроки любові до батька, матері, до своєї Батьківщини. У сім´ї вона набирається сил і натхнення, які допомагають їй впродовж всього життя долати життєві труднощі, досягати вершин і отримувати перемоги, адже саме родина є тією цеглинкою, з якої складається добробут та спокій у нашій державі. Родина як основний елемент суспільства була і залишається берегинею людських цінностей, культури та історичної спадкоємності поколінь, чинником стабільності та розвитку.
Тож дозвольте у Міжнародний день сім’ї побажати Вам і Вашим рідним міцного здоров’я, щастя та непохитної твердості родинних стосунків. Нехай це свято стане для кожного з нас продовженням великого сімейного щастя і вагомих досягнень для кожної сім´ї.
Що ж потрібно для створення щасливої родини?!
Поради батькам
Сімейне життя часом ставить перед нами досить складні завдання. Необхідно враховувати безліч емоцій і потреб близьких людей поряд зі своїми власними, не кажучи вже про те, що кожний розраховує, що і його емоції та потреби будуть враховуватись у тій же мірі. Однак створення щасливої родини не повинно перетворюватись на виснажливу роботу або супроводжуватись сварками.
Далі описані п’ятнадцять принципів щасливої родини, з якими ви можете ознайомитись самі й ознайомити свою сім’ю, зібравшись разом на сімейну раду.
1. Кожний член щасливої родини прагне бути її невід’ємною частиною
Сім’я не складається, якщо деякі її члени не бажають ставати її частиною. Адже бути сім’єю означає бути однією командою – разом у горі й радості. Кожному члену сім’ї необхідно прийняти свідоме рішення про те, щоби бути її частиною, тобто бути уважним і турботливим у ставленні до решти членів своєї сім’ї.
2. Щасливі сім’ї будують міцні соціальні зв’язки
Сім’ям, як свого роду командам, звісно ж, необхідно триматись разом, але крім цього вони повинні вибудовувати не менш міцні соціальні взаємини. При зустрічі із сусідами треба не просто вітатись або махати рукою, а зупинятись і розмовляти з ними. Усією сім’єю відвідуйте суспільні заходи, заводьте нових і цікавих друзів. Дізнавайтесь про друзів кожного члена своєї сім’ї – принаймні знайте їхні імена й особистісні риси або особливості їх життя, щоб ви не тільки розуміли, з ким проводить час ваша сім’я, а й могли поставити більш глибокі та змістовні запитання, ніж питання типу «Ти добре провів час?».
3. Сім’ї тримаються разом і в позитивних, і в неприємних ситуаціях
Ви не маєте права кидати свою сім’ю лише тому, що виникли якісь проблеми. Так, в якийсь момент ваша дитина може подумати, що батьки стають занадто нав’язливими, і захотіти сховатись у своїй кімнаті подалі від їхньої уваги; або ж вас самих може виснажити нестерпна поведінка сина чи доньки, яка вже переповнює чашу вашого терпіння, але, як би там не було, ви повинні триматись разом і разом долати труднощі. Не можна бути сім’єю лише в радості.
4. Люди у щасливих сім’ях мають можливість бути самими собою
Те, що люди є частиною однієї родини, не означає, що вони всі як один повинні мати однакові інтереси. Якщо ваш старший син любить грати у футбол, не треба примушувати молодшого займатись цим видом спорту, особливо якщо йому більше до душі малювання. Хоча спільні заходи, такі як турпоходи чи поїздки на канікулах, завжди корисні, не примушуйте членів своєї сім’ї цікавитись тим, до чого вони не відчувають природної схильності, не варто це робити лише з тієї причини, що всі інші члени родини люблять це заняття.
5. У щасливих сім’ях усі проводять корисний час один з одним
Кажучи про походи та спільно проведені канікули, не можна не відзначити, що час, який вся родина проводить з користю, має вирішальне значення для здобуття сімейного щастя. Складно відчувати себе щасливою родиною, якщо ви не разом! Корисний час не обов’язково має означати витрати на розваги або відвідування музеїв. Його можна проводити просто вечеряючи разом раз на тиждень або роблячи прибирання в домі всією родиною по суботах.
6. Члени щасливої родини з усіх сил стараються один для одного
Ви бачили фільми, в яких старший брат заступається за молодшого? Дуже зворушливі та хвилюючі, чи не так? Ось так і в щасливих сім’ях. Кожний захищає один одного. Кожний з усіх сил старається для інших членів сім’ї. Треба любити один одного щодня (незалежно від того, наскільки неприємними і, можливо, навіть негідними любові здаються часом деякі члени сім’ї) і жертвувати собою та своїм часом заради їхнього блага.
7. У щасливих сім’ях кожен несе відповідальність за власне щастя
Не можна розраховувати на те, що хтось інший зробить вас щасливим. Це стосується друзів, батьків і членів сім’ї. Людина повинна вміти знаходити щастя в самій собі ще перед тим, як додасть щось у власну сім’ю. Наявність залежності від інших людей лише означає, що ви висуваєте до них необґрунтовані вимоги і, можливо, заважаєте їм самим знаходити своє щастя. Якщо кожний член родини стане зосереджуватись на власному щасті, то й свою сім’ю він буде наповнювати щастям. Подумайте про те, якими приємними можуть бути сімейні вечері, коли всі посміхаються й ніхто не сумує.
8. У щасливих сім’ях дотримуються даних обіцянок
Якщо людина не може покластись на сім’ю, вона не може покластись ні на кого. Якщо ви пообіцяли, що будете сидіти в першому ряду на дитячому святі, вам варто виконати свою обіцянку. Якщо дитина пообіцяла своїм батькам, що покращить свої оцінки, їй необхідно старатись з усіх сил! Дотримуйтесь своїх обіцянок перед членами сім’ї, щоб вони вважали вас надійною людиною, яка заслуговує на довіру. З іншого боку, намагайтесь давати такі обіцянки, які зможете виконати. Не варто стрибати вище голови у прагненні довести, що ви є гідним членом сім’ї.
9. Членів щасливих сімей відрізняє терпіння
Не намагайтесь отримати все відразу. Зміни вимагають часу, і члени сім’ї повинні розуміти це та проявляти терпіння. Вашій дитині, наприклад, може знадобитись деякий час, щоб усвідомити необхідність після прання складати та прибирати в шафу свою білизну. Деяким членам сім’ї можуть знадобитись кілька нагадувань про те, що треба піднімати свої вологі рушники з підлоги у ванній кімнаті. Виходити із себе і кричати неефективно; будьте терплячими й добрими, і ваша сім’я почне змінюватись, щоб допомогти вам і всій родині в цілому.
10. У щасливих сім’ях вибачають один одного
Коли люди помиляються у своїх діях і вчинках, їм іноді доводиться випрошувати вибачення у друзів або знайомих, але в сім’ях не тримають образ один на одного. Члени сім’ї – це ті люди, які знаходяться з вами день у день, пліч-о-пліч. Вони знають вас краще, ніж будь-хто, і знають, що ви теж людина, а кожна людина в цьому житті робить помилки. Тому сім’я, яка дійсно любить вас, зрозуміє, якщо ви схибили, вибачить і буде любити вас, як і раніше.
11. Члени щасливих сімей використовують у спілкуванні слова турботи й підтримки
У таких сім’ях не використовують різкі, колючі та образливі слова. Там не прийнято сваритись або нити, щоб донести свою точку зору. У спілкуванні члени щасливих сімей використовують слова турботи та підтримки. Це сприяє створенню атмосфери любові, в якій кожний член сім’ї знає, що він може спокійно висловлювати свою думку і його почують без сварок і скандалів, а також може приймати все сказане на свою адресу за чисту монету й не шукати у словах завуальованої критики чи докорів.
12. У щасливій родині всі діляться своїми емоціями
Кожна людина прагне мати власний простір у домі, але не можна закриватись повністю. У щасливих сім’ях люди діляться своїми емоціями. Це допомагає досягти взаєморозуміння, тому що кожний член сім’ї завжди знає, що відчувають його близькі. Якщо є хороші новини, сім’я радіє разом. Якщо є проблема, яку одна людина вирішити не може, її можуть розділити з нею всі члени родини. Ваша сім’я – це ваша найкраща система підтримки, користуйтесь цим і будьте готові допомагати іншим.
13. У щасливій родині всі вболівають один за одного
Члени сім’ї вболівають один за одного. Вони тримають кулаки за того, хто складає важкий іспит або виступає на конференції зі своєю доповіддю. Вони підбадьорюють один одного, коли необхідна впевненість, і підставляють плече, коли щось іде не за планом.
14. Усі члени щасливої родини допомагають один одному
Сімейне життя – це більше, ніж виконання домашні обов’язків по черзі, хоча це теж дуже важливо! Члени сім’ї повинні допомагати один одному в усіх випадках життя. Коли вся хатня робота розподілена й кожний відповідальний за свою частину, хтось один не буде відчувати себе пригніченим, зваливши на свої плечі весь тягар домашніх обов’язків. При цьому допомога сім’ї може полягати в чому завгодно – від емоційної підтримки до спільного пошуку ключів від машини неспокійним і метушливим ранком.
15. У щасливих сім’ях розвинене почуття вдячності
Коли члени вашої сім’ї дружно допомагають вам в якійсь справі, не забувайте дякувати! Той факт, що ви пов’язані родинними стосунками й живете разом, не означає, що можна приймати допомогу інших членів сім’ї як щось звичайне й буденне. Завжди кажіть вашій родині, як ви її цінуєте й любите.