Вікові особливості мовленнєвого розвитку дітей

ВІКОВІ ХАРАКТЕРИСТИКИ МОВЛЕННЄВОГО РОЗВИТКУ ДІТЕЙ

Перший рік життя:

1-2 міс. Дитина починає спілкування з дорослим. Малюк намагається спілкуватися за допомогою міміки та активних рухів. Посміхається при спілкуванні з дорослим. Виникає “комплекс пожвавлення”. З 3-4 міс. повертається на голос дорослого. З 3-6 міс. з”являється гуління, яке відрізняється від початкового різноманітністю звуків. Подовжуються ланцюжки звуків та з”являються сполучення губних звуків з голосними (па, ба, ма). Відбувається перехід до наступного етапу – лепету, який є дуже важливим в розвитку малюка. В період лепету (6-8 міс.) окремі артикуляції поєднуються в певній послідовності. Відбувається повторне промовляння складів (ба-ба-ба, ма-ма-ма). Спочатку дитина повторює звуки, а пізніше вона починає наслідувати звукам дорослого. Одночасно з лепетом малюк починає проявляти емоційні скрикування, проявляти радість або невдоволення. Промовляючи гучні звуки дитина намагається привернути до себе увагу або виявляє спротив, коли їй щось не подобається. В цей час з”являється здатність до наслідування. Малюк вже може наслідувати дії, наприклад: махати ручкою на прощання, плескати в долоні. В період 6-12 міс. лепет складається з 4-5 та більше складів. Дитина повторює склади, змінює інтонацію. У деяких дітей в цьому віці з”являються перші слова.

Другий рік життя:

Починається період активного розвитку мовлення. Дитина з кожним днем стає все більш самостійною, активною та проявляє більший інтерес до навколишнього світу. Продовжує розвиватися здатність малюка до наслідування. Значно поширюється запас слів, які дитина розуміє. На прохання дорослого малюк дає певні предмети , вказує на знайомі обличчя, іграшки, картинки. Впізнає своє зображення в дзеркалі, знає своє ім”я. Дитина вже не чекає, коли дорослий почне з нею розмову, а сама починає звертатися, коли хоче їсти, або не може одягнутися. Фрази з двох-трьох слів – є найчастішими висловлюваннями малюка в цьому віці. На цьому етапі фраза є простою та граматично не оформленою.

Третій рік життя:

Між 2 та 3 роками активно формується фразове мовлення. Висловлювання дитини стають граматично оформленими. Діти в цьому віці починають засвоювати граматичну будову мовлення: засвоюють відмінкові закінчення, узгоджують прикметник з іменником, використовують деякі прийменники (на, у), оволодівають навичками використання в мовленні форм однини та множини іменників. До трьох років у дитини формуються всі основні граматичні категорії. Відбувається активне зростання словникового запасу. Дитина в цьому віці активно наслідує однолітків та грає в колективні ігри.

Четвертий рік життя:

Відбувається істотне покращення в мовленнєвому розвитку. Дитина знає назви багатьох оточуючих предметів. Вона узагальнює їх, тобто розрізняє різні групи предметів та називає їх: посуд, одяг, іграшки, тварини і т.д. Діти 4-го року життя користуються в мовленні простими і складними реченнями. Найбільш розповсюджена форма висловлювання – просте поширене речення: “Ми з мамою ходили в магазин за хлібом”, “Я люблю грати великою машиною”. Ваша дитина говорить велику кількість слів, але вимова звуків ще недостатньо чітка. Малюк може добре вимовляти слова, які складаються з двох складів, але при вимові слів з трьох-чотирьох складів може допускати помилки: пропустити цілий склад, переставити склади місцями, пропустити деякі приголосні звуки в середині слова.


П”ятий рік життя:

Словниковий запас дитини досягає 1500-2000 слів. В своїх висловлюваннях дитина використовує майже усі частини мовлення. Дитина продовжує засвоювати узагальнюючі слова. Відбувається інтенсивний розвиток граматичної будови мовлення, але дитина ще може допускати граматичні помилки: не завжди вірно використовує відмінкові закінчення, іноді неправильно узгоджує між собою слова. Дитина в цьому віці починає висловлювати особисту думку з приводу якихось подій, розмірковує про оточуючі предмети. За допомогою дорослих малюк переказує казки, повторює невеликі вірші. У більшості дітей в цьому віці покращується звуковимова: правильно вимовляють свистячі звуки (с, з, ц), починають вимовляти шиплячі звуки (ш, ж, ч), але ще можуть замінювати їх один-одним (наприклад, шапка – “сапка”, жовтий – “зовтий”). Звук р в цьому віці діти ще можуть замінювати на й, л або ль (наприклад: рак – “йак”, риба – “либа”, пиріг – “пиліг”).



Шостий рік життя:

До кінця шостого року життя активний словник дитини складає від 2500 до 3000 слів. Висловлювання дитини стають більш повними та точними. В п’ятирічному віці діти самостійно складають розповідь, переказують казку, що говорить про оволодіння одним з найважчих видів мовлення – монологічним мовленням. В висловлюваннях дитини з”являються складні речення: (Тато дивився телевізор, а ми з мамою читали цікаву книгу). В мовленні дитини з”являються слова, що позначають якість предметів, матеріал з яких вони зроблені ( паперовий літак, дерев”яний стіл). Дитина використовує синоніми та антоніми. Дитина вже правильно узгоджує іменники з іншими частинами мови. В мовленні п”ятирічних дітей з”являються присвійні прикметники (собача лапа, заячі вуха), складні прийменники (з-за, з-під). В цьому віці дитина вже оволодіває різною складністю складової структури слів: не пропускає склади, не переставляє їх місцями. Значно покращується звуковимова. Більшість дітей вже правильно вимовляють шиплячі звуки (ш, ж, ч) та звуки р, рь. Але у деяких дітей ще можуть відмічатися заміни тих чи інших складних звуків, або спотворення їх правильної вимови.



Таблиця засвоєння дітьми звуків мови

Дитина росте та розвивається. Відповідно відбувається розвиток її мовлення. Основними структурними компонентами мовлення є: звуковий склад, словник та граматична будова. Пам”ятайте, що кожна дитина – індивідуальна, особлива і, відповідно, загальний та мовленнєвий розвиток у різних дітей може мати деякі відмінності. Одні діти у віці 4-5 років вже чітко вимовляють усі звуки нашої мови, а в інших відмічається порушення вимови більшості звуків. Пропонуємо Вам таблицю, в якій наведений орієнтовний порядок засвоєння дітьми звуків нашої мови.

ВІК ДИТИНИ: ЗВУКИ МОВИ:

Від 1 до 2 років А, О, Е, М, П, Б
Від 2 до 3 років У, І, И, Т, Д, В, Ф, Г, К, Х, Н, Й
Від 3 до 4 років С, З, Ц
Від 4 до 5 років Ш, Ж, Ч, Щ
Від 5 до 6 років Л, Р



Ігри на розвиток мовного слуху:



Гра “Вгадай чий голос”
Дитина закриває очі, а хтось близький кличе її. Малюк повинен відгадати, хто його покликав.
Гра “Хто відізвався”
Дитина закриває очі, члени сім”ї по черзі імітують голоси тварин, а дитина відгадує, хто говорить.
Гра “Почуй шепіт”
Дитина стоїть за спиною мами чи тата, які подають команди пошепки (голосніше і тихіше). Вона повинна виконати команди вірно.
Гра “Горщик“
Дитина з мамою, сидячи на підлозі, перекочують одне одному м”яч. Хто котить говорить “холодний” або “гарячий”. Торкатися м”яча можна тільки, коли звучить слово “холодний”.

Гра “Слухай і виконуй”
Мама чи тато один чи два рази називає кілька різних рухів, не виконуючи їх. Дитина повинна точно їх відтворити.


Ігри на розвиток фонематичного слуху:


Гра “Червоний-білий”
У дитини два кружечки (червоний і білий). Якщо в названому слові є заданий звук, дитина піднімає червоний кружечок, якщо немає – білий.

Гра “Будь уважним”

Мама називає по черзі предмети, намальовані на картинках. Дитина повинна визначити, який звук повторюється у всіх назвах. А потім повторити їх по пам”яті.

Гра “Придумай слова”

Мама називає певний звук, дитина називає слова з цим звуком і кидає мамі м”ячик.



Ігри та вправи на розвиток дихання:


“Забий м”яч у ворота”

Запропонуйте дитині подути на ватний чи поролоновий м’ячик, так, щоб він покотився у ворота (їх можна зробити з дроту, або намалювати). Повітряний струмінь повинен бути плавним, повільним, безперервним.
“Язичок-футболіст”

Як і в попередній вправі треба забити м’яч у ворота, але тепер з допомогою язика. Дитина повинна посміхнутися та покласти широкий язик на нижню губу, і, неначе вимовляючи звук [ф] дути на кінчик язика.
“Літак”

На кінчик носа покласти шматочок паперу або вати. Відкрити рот, широкий язик покласти на верхню губу, бокові краї язика притиснуті. Повітряний струмінь виходить посередині язика. Дитина повинна сильно подути, так, щоб літак полетів вгору.
“Пелюстки”

Покладіть на долоню справжні або вирізані з паперу невеличкі пелюстки квітки. Запропонуйте дитині подути, щоб пелюстки злетіли з вашої долоні.

“Кораблик”

Налийте у миску воду. Зробіть паперовий або пінопластовий кораблик, та покладіть його на воду. Запропонуйте дитині подути на кораблик спочатку довгим струменем повітря, наче вимовляючи звук “ф”, а потім переривчасто, наче вимовляючи звук “п-п-п-п”.




Ігри та вправи на подолання заїкуватості,

щоб зняти м’язову напругу:

При заїкуватості часто напружені м”язи обличчя, губ, язика, пальців рук. Дуже важливо навчити дитину м”язовому розслабленню під час мовлення. Ось деякі вправи, що допоможуть дитині розслабитися.

“Пташка махає крильцями”

Підняти руки нагору, і виконувати махи руками.

“Допоможемо мамі”

Помахати розслабленими кистями рук біля підлоги, імітуючи полоскання білизни. Стати рівно, розвести руки в сторони до рівня плечей і “опустити” розслаблені руки у вихідне положення.

“Стряхнемо водичку з рук”

Струснути розслабленими кистями рук, начебто струшуючи краплі води. Нахилити голову вперед, назад, праворуч, ліворуч, а потім виконати декілька кругових обертів головою спочатку в одну сторону, потім в іншу. Повільно покачати розслабленими руками з боків тулуба назад.

“Кулачки-силачі”

Пальці рук під рахунок до 5 із силою зжати в кулачки, на рахунок 5 розтиснути, струснувши кисті рук, при цьому зосередити увагу дитини на тім, як пальчикам приємно відпочивати.



Вправи для розвитку мовного дихання:

Майже у всіх дітей, що заїкаються порушене мовленнєве дихання. Під час корекційної роботи, важливо навчити дитину говорити не поспішаючи, на видиху. Тому важливе місце в роботі займуть вправи для розвитку правильного мовного дихання.

“Кулька”

Цю вправу бажано робити спочатку лежачи (щоб дитина повністю розслабилася), а потім сидячи чи стоячи. Вдих через злегка відкритий рот (живіт надувається, як кулька, плечі не піднімати). Видих через вільно відкритий рот, неначе кулька повільно здувається. Рух живота контролюється рукою. Цю ж вправу повторити з подовженим видихом на звуки (А, О, У, И). Видих під час вимови цих звуків повинен бути спокійним і безперервним.

“Задуй свічку”

Короткий спокійний вдих носом, потім пауза (затримати дихання на 1-2 сек.) і довгий безперервний видих через ледве зімкнуті губи з промовлянням «пф», начебто гасячи свічку (дути можна на пальчики).

“Літак”

Покладіть дитині на долоню маленький шматочок ватки чи паперу. Тримаючи долоню з ваткою на рівні рота, дитина повинна подути на “літак”, щоб він полетів. Чим далі полетіла ватка, тим краще

дитина зробила вдих і видих.

“Нюхаємо квіточку”

Навички правильного вдиху і видиху добре відпрацьовувати на таких вправах: дати дитині понюхати квітку, духи, фрукти.

“Усі мовчать“

Зробити вдих, а видихнути на звук “з”, доторкнувшись вказівним пальцем до губ, неначе попросити тиші.

“Де дзвенить комарик?”

Дитина, сидячи на стільці, одночасно з поворотом тулуба праворуч-

ліворуч робить довгий видих на звук з-з-з-з.

“Гарячий чай”

У дитини в руках чашка, дитина робить вдих носом , а на видиху дує в чашечку, вимовляючи пошепки ф-ф-ф-ф, начебто студить гарячий чай.

“Кораблик”

Налийте в миску води, покладіть на воду паперовий кораблик, і запропонуйте дитині “допомогти” кораблику перепливти на інший бік миски. Дитина робить вдих носом, а на видиху вимовляє “пф” і дує при цьому на кораблик. Чим дужчий повітряний струмінь, тим далі попливе кораблик.



Вправи для розвитку голосу:

Важливо проводити також вправи для розвитку голосу.

Такі ігрові вправи необхідно проводити на добре знайомих дітям звуконаслідуваннях.

Під час занять необхідно стежити за тим, щоб усі звуконаслідування дитина вимовляла на видиху.

“Аня співає пісеньку”. А-а-а, а-а-а.
“Гуде потяг”. У-у-у, у-у-у.
“Болить зуб”. О-о-о, о-о-о.
“Пароплав гуде”. И-и-и, и-и-и.
“Жабенята посміхаються”. І-і-і, і-і-і.
“Заблукали в лісі”. Ау-ау-ау-ау.
“Малюк плаче”. Уа-уа-уа-уа.
“Пісенька водички”. С-с-с-с.
“Пісенька комарика”. З-з-з-з.
“Пісенька вітру”. В-в-в.
“Гріємо ручки”. Х-х-х-х.
“Стукають підбори”. К-к-к-к.
“Граємо на барабані”. Д-д-д-д.
“Гусак сичить”, “Кулька здувається”. Ш-ш-ш-ш.
“Жук дзижчить”. Ж-ж-ж-ж.
“Зозуля кує”. Ку-ку, ку-ку.“Гусак”. Га-га-га.
“Корова”. Му-му-му.

(Проспівування на одному видиху звукової доріжки: а-о-у-и-е (один звук плавно переходить в інший, і кожний тягнеться не менше 2 сек.);Проспівування на одному видиху звукової доріжки зі зміною висоти і сили голосу: (пошепки, тихо, голосно, тоненьким голоском, грубим голосом).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *